Ерготерапия

Какво е ерготерапия?
Ерготерапията осигурява възможност за максимална степен на самостоятелност и независимост на лица с физически, умствени и емоционални отклонения чрез развиване, възстановяване, поддържане или промяна в ежедневните им умения за самообслужване и трудова дейност.

Кога се прилага?
Обикновено децата участват в много ежедневни дейности – игра с приятели, хранене, обличане и обуване, грижа за стаята си, ходене на училище, писане на домашни, спорт или уроци и др.
Всички тези дейности се извършват в социална (семейство, приятели) и физическа среда.
Когато детето поради някакво физическо, сензорно или интелектуално затруднение не успява да участва пълноценно в обичайните за неговата възраст дейности на помощ, идва ерготерапевтът.


Ерготерапевтът
Ерготерапевтът изследва и влияе на целия спектър от дейности, които може да изпълнява едно дете- както самообслужване, достъп и учене, така и моментите на преход между дейностите, времето за почивка, игрите и комуникацията с връстниците и учителите. При пряката си работа с детето ерготерапевтът работи в тясно сътрудничество със самото дете и с родителите му.
-
Внимание и издръжливост
-
Преход към нови дейности
-
Игрови умения
-
Нужда от лично пространство
-
Отговорите на докосване или друг вид стимули
-
Двигателни умения – поза, равновесие или манипулиране с малки обекти
-
Агресия или друг вид неадекватно поведение
-
Взаимодействие на детето с грижещите се за него лица
Аутизъм днес
Ерготерапевт: Ивелина Георгиева
-
Придобита бакалавърска степен в РУ “Ангел Кънчев“, град Русе
-
Член на Асоциацията на българските ерготерапевти (АБЕТ)
-
Работата се извършва под супервизията на Елица Великова – член на управителния съвет на АБЕТ.
-
Работи с деца с комуникативни нарушения, аутизъм, дислексия, дискалкулия, дисграфия, хиперактивност, дефицит на вниманието и синдром на Даун.